20. narozeniny NAUTIS

Přijďte s námi oslavit naše 20. výročí

Oslavili jsme 20 let NAUTIS a Světový den porozumění autismu

NAUTIS bylo 1. dubna 20 let. 20. května 2023 od 13 do 19 hodin jsme oslavili naše výročí a Světový den porozumění autismu ve Velkém mlýně (Löwitův mlýn) v pražské Libni. Partnery akce byly MČ Praha 8 a spolek Velký mlýn. Naše výročí jsme oslavili s naším dlouhodobým podporovatelem, společností LEGO®, a společně hravou formou upozornili na nutnost vzájemného porozumění a respektu.

PROGRAM

Simulátor virtuální reality, který vám přiblíží vnímání lidí s autismem

Simulátor virtuální reality vám umožní zakusit, jak vnímají svět lidé s autismem. Zažijete jedinečnou podobu smyslového prožívání včetně senzorického přetížení nebo synestezie (sdružení dvou nebo více smyslových vjemů, člověk například slyší světlo nebo vidí hudbu).

Francouzský animovaný film Lou promítaný ve virtuální realitě

Skrze hlavního hrdinu, chlapce jménem Lou, vám film zprostředkuje zkušenosti lidí s PAS, kteří se na filmu podíleli. Od dětství až po období dospívání vám Lou umožní podívat se na svět jeho očima a prožít společně s ním smyslové přetížení nebo fascinaci jeho zájmy.

Multisenzorická relaxační místnost Snoezelen

Co je to Snoezelen a jak taková místnost vypadá? Třeba jako ta na obrázku. Její název Snoezelen pochází ze spojení dvou holandských výrazů „snuffelen“=čichat a „doezelen“=dřímat a vyjadřuje tedy přesně to, na co se v místnosti můžete těšit. Pořádnou relaxaci a stimulaci smyslů (mimo jiné právě i čichu) pomocí speciálního vybavení jako jsou bublinkové vodní sloupy, zrcadlové koule, optická vlákna, hudební přehrávač, barevné kotouče, hvězdné nebe, aroma lampa nebo pohodlný nábytek.

Společné vystoupení pěveckých sborů Daneťáček a Laděníčko

Daneťáček je smíšený pěvecký sbor fungující již 24 let při centru Daneta pro zdravotně postižené. Do jeho repertoáru patří lidová i populární hudba a muzikály. Laděníčko je pěvecký sbor ze ZUŠ Střezina. Skládá se z dětí ve věku od 8 do 18 let. Zaměřuje se na širokou škálu skladeb od klasiky po populární písně. Spolupracuje i s jinými hudebními tělesy, nejvíce s orchestrem Safari.

Trio The Brownies

Základní sestavou multižánrového tria the Brownies jsou Pavel Rohlena (osmistrunná kytara, zpěv, ústní perkuse), Hanka Rohlenová (perkusně-bicí souprava, vokály) a za mikrofonem nezaměnitelná Annamária d’Almeida. The Brownies se zaměřují na latinsko-americký jazz, swing, soul, reggae, rockn’roll, pop a funk. Zpívají v angličtině, francouzštině, španělštině i portugalštině, slovenštině a češtině.

Jakub Bělčík (kytara, zpěv) a Václav Mildorf (bubny)

Kytarista a zpěvák Jakub Bělčík se hudbě věnuje již více než šest let. Vystoupí s cover verzemi známých českých a slovenských hitů ze současnosti i dřívějších let. Bubeník Václav Mildorf představí svůj vlastní projekt s názvem Drum Monster. V rámci něj zazní skladby od českých i světově uznávaných kapel.

Osvětová výstava o autismu

Devět panelů vás provede tématem autismu a seznámí vás s tím, jak se projevuje od dětství až po dospělost. Názorně zpracované informace vám pomohou lidem s poruchou autistického spektra lépe porozumět.

Zábavný kvíz pro děti

Schopnost porozumění a respektu k jinakosti je u dětí důležité rozvíjet už od malička. Proto jsme pro malé návštěvníky naší akce připravili kvíz, který je zabaví a zároveň se díky němu dozví základní informace o lidech s autismem.

DJ workshop COOL-DJ-SCHOOL

COOL-DJ-SCHOOL je DJský workshop pro všechny věkové kategorie. Vyzkoušíte si práci DJe na profesionální technice a díky vinylové desce si na hudbu doslova sáhnete.

Hravé aktivity s kostičkami LEGO®

Dlouhodobá podpora NAUTIS ze strany společnosti LEGO® vychází z jejího zaměření na učení hrou a inkluzi. Letos společně s námi společnost LEGO oslaví i naše 20. výročí a připraví pro vás plno zábavných aktivit. Děti se mohou těšit na zónu s kostičkami LEGO® DUPLO®. Všichni společně budeme vytvářet barevnou mozaiku a na památku si každý bude moci vyrobit a odnést modrý přívěsek ve tvaru srdíčka.

Kostičky LEGO®

Workshop výroby pomůcek a využití hraček pro práci s dětmi s autismem

Ukážeme vám, jak na výrobu různých typů pomůcek, které se vám budou hodit při práci (nejen) s dětmi s autismem. Půjde o pomůcky určené ke stimulaci smyslů, procvičování hrubé a jemné motoriky, ale i rozpoznávání barev nebo tvarů. Ve spolupráci s hračkářstvím Agátin svět jsme pro vás připravili také ukázku vhodného využití hraček a pomůcek z jejich obchodu.

Teď mluvím já! : divadelní představení souboru Dr.amAS

Divadelní soubor Dr.amAS byl založen 5. 1. 2015 při NAUTIS a zaměřuje se výlučně na autorskou tvorbu. Témata inscenací se rodí v organickém tvůrčím procesu a vycházejí z příběhů členů souboru, kterými jsou většinově dospělí lidé s PAS. Třetí autorská inscenace Dr.amASu Teď mluvím já! vychází z faktu, že o lidech s autismem se hodně mluví, ale málokdy je jim nasloucháno. Sedm herců během představení odvypráví sedm historek. Každá je jiná stejně jako rozpětí poruchy autistického spektra, se kterou žijí.

Slavnostní předání ocenění APLAUS

APLAUS je ocenění, které NAUTIS uděluje jednotlivcům, skupinám a organizacím, které se zasazují o to, aby se lidem s autismem žilo lépe. Letos se soutěžilo jen v jedné kategorii: „Nejlepší počin, který pomohl lidem s autismem v ČR“. Tři vítězové kromě samotné ceny APLAUS obdrží také poukazy na vzdělávací kurzy NAUTIS nebo na nákup u nakladatelství Pasparta.

Přejít nahoru