Přečtěte si reportáž z Designbloku ke kolekci SPEKTRUM

Vyjadřovat se přes tričko? Proč ne. Značka Soolista představila kolekci inspirovanou autismem, která je nejen elegantní, ale také funkční. Zahrnuje například tričko s piktogramy od ilustrátorky Marie Makeevy.

Móda s poselstvím. Značka Soolista představuje kolekci SPEKTRUM inspirovanou autismem

Vyjadřovat se přes tričko? Proč ne. Značka Soolista představila kolekci inspirovanou autismem, která je nejen elegantní, ale také funkční. Zahrnuje například tričko s piktogramy od ilustrátorky Marie Makeevy. Dítě může skrze jednoduché obrázky komunikovat s rodičem či terapeutem.

S designérkou a architektkou Zuzanou Basterrech, která stojí za značkou Soolista, se potkáváme na pražském Designbloku. Právě tady kolekci SPEKTRUM poprvé představila. „Jedna z mých nejbližších kamarádek má chlapečka s poruchou autistického spektra. K tématu jsem tedy měla blízko a rozhodla jsem se, že ho přiblížím i ostatním lidem. Pracovala jsem především s modrou barvou, která symbolizuje komunikaci, porozumění a sebevyjádření. To jsou oblasti, se kterými mívají lidé s autismem největší problém,“ začíná vyprávět.

Patroni kolekce SPEKTRUM

Kolekce SPEKTRUM má osm patronů z řad odborníků i veřejně známých osobností. Část výtěžku z prodeje poputuje na navýšení kapacity rané péče v NAUTIS.

Patroni projektu:

Mahulena Bočanová, herečka a maminka Márinky, která má PAS

Ondřej Sokol, všestranná osobnost divadelního světa, herec a režisér, sám má PAS

Tereza Bruthansová, zakladatelka festivalu Mini

Jan Kouřil, ředitel střediska včasné intervence v NAUTIS, otec dcery a syna s PAS

Pavlína Louženská, mentorka a zakladatelka platformy #HolkyzMarketingu

Alžběta Skálová, malířka, grafička a ilustrátorka knih především pro děti

Hana Třeštíková, producentka a komunální politička zaměřená na kulturu a komunity

Daniela Fischerová, dramatička, scénáristka a autorka nezaměnitelných dětských knih

Sem tam naše povídání v jedné z místností klášteru Gabriel Loci přeruší zvědaví návštěvníci největší české přehlídky designu, kteří se doptávají na podrobnosti o kolekci. Komunikační tričko zobrazující jednoduché činnosti a sociální situace má úspěch zejména u nejmladších návštěvníků Designbloku. Děti na obrázky ukazují a rodičům nadšeně sdělují, co vidí. Při pohledu na spící postavu zaznívá hají, hají, obrázek jídla není nic jiného než papat. „Přesně to jsme chtěli – aby děti jasně rozpoznaly jednotlivé motivy a mohly skrze ně vyjádřit svá přání. Tričko zároveň podporuje emoční propojení s rodičem. S terapeutem Janem Kouřilem z Národního ústavu pro autismus (NAUTIS), speciálními pedagogy a ilustrátorkou Marií Makeevou jsme dlouho testovali pojetí jednotlivých ilustrací, nesmělo v nich být nic matoucího nebo rušivého,“ popisuje módní návrhářka.

Motivy kolekce SPEKTRUM

Motivy komunikačního trička a autorské textilie „Krajina duše a vesmír prožitků“, obojí od ilustrátorky Marie Makeevy.

Designérčina slova doplňuje Magdalena Šubrt Thorová, ředitelka NAUTIS. „Děti s autismem mohou mít problém s vnímáním mluveného slova, je pro ně jednodušší přijímat sdělení skrze vizualizaci. Piktogramy jsou proto ideální cestou, jak komunikaci podpořit. Tričko se však hodí i pro práci s dětmi bez hendikepu. Pořídila si ho například praktická lékařka, které pomáhá navázat s malými pacienty emoční vztah a zpříjemnit jim pobyt v ordinaci.“ Tričko má úspěch také u dcery autorky kolekce, dvouleté Astrid. „Byla mi nejlepším konzultantem,“ směje se Zuzana Basterrech.

„Komunikační tričko z kolekce SPEKTRUM bylo navrženo jako alternativa ke komunikačním kartičkám. Může současně podpořit fyzickou blízkost mezi dítětem a jeho blízkým, posílit oční kontakt a prohloubit tak vzájemnou sounáležitost a komunikaci. Tvorba motivů byla složitou cestou, kdy jsme jako tvůrci hledali správný balanc mezi atraktivitou obrázku a srozumitelností pro děti s PAS.“ Zuzana Basterrech

Druhou část kolekce tvoří sedm variabilních modelů, od šatů a overalu až po kabáty a pláštěnku. Do všech kousků se promítá jeden dekor, připomínající herbální motivy, ale také nervovou síť. „Tato část kolekce reflektuje oblasti, které jsou pro lidi s autismem často problematické a prožívají je jinak. Například dotyk nebo seberegulace, láska, samota či komunikace. Pocity jsou často zobrazeny v protipólech,“ popisuje autorka. Do kabátu inspirovaného studem se například můžete zcela zachumlat, nebo ho nosit uvolněný, otevřený a rozevlátý. Najdete tu ale i pláštěnku, která umí reagovat na teplo, a když se jí dotknete, změní barvu.

Modely z kolekce SPEKTRUM

Pláštěnka reagující na lidský dotek, kabát inspirovaný studem nebo šaty s potiskem připomínajícím nervy i byliny. Kolekce SPEKTRUM nese poselství v každém modelu. Designérka pracovala s přírodními materiály – vlnou, lnem, bavlnou či tencelem.

Zuzana Basterrech alias Soolista přiznává, že celý projekt byl obtížnější, než si na začátku myslela. Už proto, že si toho o autismu musela spoustu nastudovat. „Ale bylo krásné na kolekci pracovat. Doufám, že přispěje k osvětě autismu a podpoře diverzity. Rodiče dětí s autismem se často setkávají s nepochopením, chybí jim přijetí. Chceme přispět k tomu, abychom jinakost dokázali lépe přijímat,“ uzavírá designérka.

Zjistěte víc o kolekci SPEKTRUM a podpořte ranou péči NAUTIS koupí komunikačního trička.

Autorka článku: Veronika Čáslavská

Přejít nahoru