Pro rodiče bez rodičů – jak to chodí na příměstských táborech

Pro rodiče bez rodičů – takhle poeticky nazýváme naše letní tábory pro děti s autismem. Jak z názvu projektu vyplývá, hlavním smyslem táborů je postarat se na čas o děti, aby jejich rodiče mohli odpočívat, pracovat, sportovat.

Prostě dělat cokoliv, co jim přinese tolik potřebný volný čas jen pro sebe. Pobytové tábory pořádáme už od roku 2003, ty příměstské jsou o něco mladší. Přečtěte si slova uznání od Markéty Sojkové, maminky dívky s autismem, která popsala svou zkušenost s příměstskými tábory pro blog spolku Péče bez překážek. Těší nás pozitivní zpětná vazba rodičů i radost dětí, pokud se jim u nás líbí. Děkujeme za čas i ochotu se se svou zkušeností podělit.  

„S ohlédnutím za letošními letními prázdninami mi to nedá a ráda bych se s vámi podělila o naši zkušenost s letními příměstskými tábory, které pořádá organizace Nautis. Jednotlivé turnusy táborů jsou členěny podle věku a podle toho, zda mají klienti těžší nebo lehčí formu PAS či Aspergerův syndrom. Příměstské tábory se konají každý rok na různých místech po Praze, letos to byly Praha 4 Kunratice a Praha 8 Libeň. O děti je postaráno od 8:30 do 16 hodin. My je využíváme s dcerou dlouhodobě a připadá mi, že se Nautis každý rok zlepšuje a děti zde stráví opravdu zábavný týden nabitý pestrým programem. Tady je třeba si otevřeně říci, že absolvovat takový program s dětmi s těžší formou PAS, které neznáte a nebo je znáte jen málo, většina z nich nemluví a mají mentální opoždění a každé je samozřejmě úplně jiné, není vůbec jednoduché. Vyžaduje to velké množství asistentek a asistentů, kteří mají dobré srdce, odvahu a nadstandardní nasazení. Pak se to zjevně zvládnout dá. Letos jsem to opravdu obdivovala a ještě teď cítím velký vděk, protože takové pomoci se nám pečujícím rodičům nedostává často. Spíše se setkávám s tím, že je mi z různých stran vysvětlováno, že s dcerou věci dělat nejdou a že je to složité … V Nautisu to však  jde a to mi jako rodiči dává naději, že když se sejdou lidé s pozitivním přístupem a bez předsudků, tak ten týden tábora není jen v duchu “odložení dítěte” a o “pohlídání a obstarání základních potřeb”, ale že i moje dcera si v létě může užít tábor. Zatím jen příměstský, ale to není vůbec málo. 

Program byl opravdu bohatý, např. výlet vlakem na Karlštejn do zábavního parku pro děti nebo výlet městskou hromadnou dopravou přes celou Prahu do ZOO Praha a zase zpět do Kunratic. Musím říct, že ani já bych se asi s dcerou do tak náročného programu nepustila, ale díky Nautisu už vím, že to zvládne. Je skvělé, když v určité fázi života už to nejsou jen rodiče, kdo hranice dětí s postižením posouvá dál. 

Zároveň jsem ocenila komunikaci a zpětnou vazbu, která je pro rodiče obzvláště nemluvících dětí zásadní. Většinou, ještě před vyzvednutím dětí, jsme měli v mobilu fotky, abychom si u nich mohli s dětmi hned vyprávět, co ten den zažily. Chtěla bych tímto poděkovat Nautisu a celému kolektivu pracovníků, kteří mají na starosti letní tábory.“

Chcete-li víc informací o nabídce volnočasových aktivitách NAUTIS, klikněte zde.

Přejít nahoru