Dnes slavíme Světový den porozumění autismu

I v roce 2023 se NAUTIS zapojí do celosvětových osvětových aktivit zaměřených na zvýšení povědomí o autismu ve společnosti. Tato mezinárodní osvěta se váže ke Světovému dni porozumění autismu, který již tradičně připadá na 2. dubna.

I v roce 2023 se NAUTIS zapojí do celosvětových osvětových aktivit zaměřených na zvýšení povědomí o autismu ve společnosti. Tato mezinárodní osvěta se váže ke Světovému dni porozumění autismu, který již tradičně připadá na 2. dubna. Se začátkem dubna je spojen i start osvětové kampaně Národního ústavu pro autismus s názvem POROZUMĚT AUTISMU. Kampaň jako obykle potrvá až do konce roku. Její součástí budou mimo jiné zajímavé články a rozhovory na našem osvětovém a informačním portálu AutismPort.

Letošní kampaň má název Svět s autismem není černobílý. Autorkou jejího vizuálu je Alena Nejedlá, výtvarnice, autorka komiksů Neviditelná Poppy a žena s Aspergerovým syndromem. Některé z příběhů Poppy jsou inspirované jejími vlastními zkušenostmi. Rozhodla se je začít kreslit, aby ukázala, jak náročné mohou být pro autisty situace, které jsou pro většinu lidí obyčejné a přirozené. Chtěla také upozornit na mýty o autismu, se kterými se stále setkává.

O vizuálu, který pro kampaň Porozumět autismu 2023 vytvořila, říká: „Svět není černobílý. Je na nás, jestli chceme vidět barvy a pestrost okolo nás. S autismem je to stejné. Je součástí tohoto světa, lidé s autismem jsou součástí naší společnosti. Svým zpracováním vizuálu jsem chtěla ukázat, že tam, kde je pochopení, empatie a přijetí, svět dostává barvy. Organizace NAUTIS svými službami a svou pomocí lidem s autismem a jejich blízkým otevírá tuto barevnou výseč i pro ostatní. Ráda jsem přispěla vytvořením vizuální podoby do této kampaně a současně ke kulatým narozeninám přeji NAUTISu vše nejlepší.“

Přejít nahoru