Česká televize uvede film Děti úplňku

S nápadem natočit film o rodinách s dětmi s těžkou podobou autismu přišli manželé Třešňákovi, rodiče dnes jedenáctileté Dorotky. Z vlastní zkušenosti vědí, že život dětí jako je ona si jen málokdo dokáže představit a je potřeba ho veřejnosti ukázat.

Financování filmu zajistila úspěšná sbírka na crowdfundingovém portálu Hithit, v níž vznik filmu podpořily stovky lidí. Režie se ujala dokumentaristka Veronika Stehlíková a během léta 2016 proběhly přípravy a návštěvy rodin vhodných pro natáčení. S jejich výběrem jsme pomohli i my v NAUTIS (Národní ústav pro autismus). Natáčelo se v Praze, Pěnčíně, Libčicích nad Vltavou, Olomouci, Dolním Benešově, Ostravě a Havířově.

Počátkem roku 2017 do projektu vstoupila Česká televize a zejména její šéfdramaturgyně vývoje programu Alena Műllerová. Pomohla s dramaturgií filmu a díky jejímu nasazení se podařilo dokument v krátkém čase dokončit pro vysílání na obrazovce. Česká televize se rozhodla také podpořit související osvětovou kampaň a věnuje se tématu i v rámci zpravodajství a publicistiky.

Film měl premiéru 24. dubna 2017 v pražském kině Bio Oko a na obrazovkách se objeví 2. května 2017. Díky dohodě s Českou televizí bude nadále přístupný on-line v rámci zvyšování povědomí o problematice rodin s dětmi s autismem.

Nezapomeňte se dívat 2.5.2017 v 21 hodin na ČT 2.

Více na webu Děti úplňku.

Přejít nahoru