Blíží se Světový den porozumění autismu

2. duben je od roku 2007 ustanoven Světovým dnem porozumění autismu. Celý svět v tento den vyjadřuje svou podporu lidem s autismem prostřednictvím různých osvětových akcí a iniciativ.

Národní ústav pro autismus (NAUTIS) jako každý rok tímto dnem zároveň spouští celoroční osvětovou kampaň Porozumět autismu. Autorkou letošního tématu kampaně, která nese název „Nejsme z jiné planety. Žijeme tu s vámi.“, je Hana Rodná, mladá výtvarnice s autismem. NAUTIS v minulých dnech zároveň vyhlásil sbírku na pomoc lidem s autismem a jejich blízkým, kteří přicházejí do ČR z Ukrajiny a po náročné cestě potřebují krizovou péči a poradenství. O pomoc už zažádalo přes 40 rodin.

Dominantním prvkem druhého dubna bude tradičně modrá barva, která je barvou komunikace a sebevyjádření, tedy oblastí, ve kterých mají lidé s autismem největší deficit. Na potíže v oblasti komunikace a jejich lepší pochopení ze strany společnosti myslela i autorka vizuální podoby kampaně, Hana Rodná: „Na autisty je často pohlíženo jako na zvláštní stvoření “z jiné planety”. Autisté jsou důležitou složkou společnosti, vždy tomu tak bylo, a ačkoli mohou komunikovat jinak, úkolem jejich rodičů a pečovatelů by mělo být jim porozumět a nezaškatulkovat je prostě jako “ty divné” nebo “mimozemšťany”, které je nemožné pochopit. Právě to pro mě reprezentuje planeta – přirozenost a zároveň to, že autismus není “cizí”. Kolem planety jsem udělala nekonečno – znak neurodiverzity a autismu. Reprezentuje rozmanitost autistického spektra, na kterém se každý autista nachází jinde.“ 

Připojit se k podpoře Světového dne porozumění autismu může i široká veřejnost. Po celý den se v modrém oblečení mohou vyfotit ti, kteří chtějí dát najevo svou podporu lidem s poruchou autistického spektra. Své fotografie mohou sdílet prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #porozumetautismu2022.

NAUTIS již 19 let nabízí cesty, jak porozumět autismu. Nyní se na cestu za porozuměním a bezpečím vydaly i statisíce lidí z Ukrajiny. Mezi nimi jsou stovky dětí s autismem a jejich blízcí. NAUTIS dělá vše pro to, aby i jejich cesta měla dobrý konec. Organizaci oslovilo už přes čtyřicet rodin, které potřebují akutní péči a podporu, další se hlásí každý den.

„Děti s autismem jsou velmi citlivé. Jen pouhá a neplánovaná změna prostředí u nich může vyvolat obrovský stres, natož pak zvuk sirén, přesuny do krytů, cestování přeplněnými vlaky. Velmi vnímavé jsou i k nepohodě lidí okolo. Utrpení, které v tu chvíli prožívají, si těžko umíme představit. Chceme, aby rodiny, které přichází do České republiky s dítětem s postižením věděly, že zde najdou zastání, podporu a bezpečí. Nejen děti samotné, ale i jejich blízcí.  Že nezůstanou ve své zoufalé situaci samy. Díky finanční podpoře našich dárců navýšíme kapacity služeb tak, abychom zvládli pokrýt základní potřeby nových klientů z Ukrajiny, aniž bychom omezovali služby pro klienty stávající,“ přibližuje ředitelka NAUTIS, Magdalena Thorová, extrémně náročnou situaci rodin, které před válkou prchají do České republiky s dětmi s postižením. Zároveň tím vysvětluje i důvod, proč NAUTIS vyhlásil veřejnou sbírku.

Sbírka sAs Ukrajina je určena na pomoc lidem s autismem a jejich blízkým, kteří v České republice hledají útočiště před ruskou agresí. Má za cíl rozšíření kapacit organizace, přizpůsobí je potřebám a aktuální situaci nových klientů a zachová kvalitní a maximálně dostupnou péči pro stávající uživatele. Přispívat na sbírku sAs Ukrajina je možné na transparentní sbírkový účet: 2003420034/5500.

Osvětová kampaň Porozumět autismu 2022

Osvětová kampaň Národního ústavu pro autismus POROZUMĚT AUTISMU bude probíhat od dubna po celý rok řadou osvětových akcí. I v roce 2022 bude zaměřena na realizaci uceleného programu aktivit, které napomohou zvýšit obecné povědomí široké veřejnosti o poruchách autistického spektra, zahájena bude 1. dubna vernisáží výstavy Spektrum, která bude instalována do 15. května v Činoherní kavárně, Ve Smečkách 26, Praha 1. Vystavena zde budou díla umělců s poruchou autistického spektra. Letošní ročník NAUTIS FESTu je naplánován na 19. června v Písecké bráně v Praze. NAUTIS FEST je multižánrový festival s přímým zapojením lidí s autismem do organizace akce a představuje vybranou amatérskou a profesionální kulturní produkci. Letošní ročník bude svým programem věnován převážně dětem. v říjnovém termínu Evropských dnů porozumění autismu se uskuteční 8. ročník kazuistické konference AUTISMUS V PRAXI. Konference s mezinárodní účastí je určená jak odborníkům z oblasti autismu, tak široké veřejnosti.

Přejít nahoru