Vyjádření k výrokům předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie

Národní ústav pro autismus, z.ú. (NAUTIS) se důrazně ohrazuje proti výrokům předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie ČR Jaroslava Matýse.

Národní ústav pro autismus, z.ú. (NAUTIS) se důrazně ohrazuje proti výrokům předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie ČR Jaroslava Matýse, které na adresu lidí s poruchou autistického spektra (PAS) pronesl v rozhovoru pro server info.cz, a které byly převzaty dalšími médii. NAUTIS tyto názory považuje za naprosto neodborné, problematiky PAS neznalé, popírající veškeré poznatky moderní vědy a jdoucí zcela proti reformě psychiatrické péče. Vnímáme jako naprosto nepřijatelné, aby mýty a dezinformace šířila navíc osoba, kterou společnost vnímá na základě její pozice jako vysoce erudovanou. Ve spolupráci s dalšími organizacemi zvažujeme účinné kroky, aby se taková situace již neopakovala. O vývoji vás budeme informovat.

„Lidé, kteří zpochybňují na základě diagnózy Aspergerova syndromu něčí duševní zdraví, věci vůbec nerozumí. Aspergerův syndrom není duševní nemoc, ale handicap v určitých specifických oblastech stejně jako třeba dyslexie. Také o dyslektikovi všude nehlásáme, že je duševně postižený a jeho názory tudíž irelevantní. Mnoho lidí s Aspergerovým syndromem žije život normálnější než mnozí normálové. Nenormální a nemocné jedince pak z nich vytváříme my naším necitlivým přístupem, neustálými výčitkami, snahou je všemi prostředky a za každou cenu vychovat k obrazu svému a kladením požadavků, které nemohou splnit. Korunu tomu nasadíme, když zpochybňujeme jejich hodnotu, mentální zdraví, intelekt, schopnosti a víru v pozitivní budoucnost,“ dodává PhDr. Kateřina Thorová,Ph.D., psycholog – diagnostik a metodická ředitelka NAUTIS.   

Přejít nahoru