NAUTIS doporučuje: Normální šílenství

44 rozhovorů a 544 stran o životě s duševní nemocí. Součástí knihy jsou rozhovory s paní doktorkou Kateřinou Thorovou a Františkem Špoutilem, členem naší správní rady.

V mimořádných časech vychází mimořádná kniha, která má za cíl destigmatizovat ty z nás, kteří se potýkají s nějakou formou duševní nemoci. Publikace Normální šílenství. Rozhovory o duševním zdraví, léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním nabízí přímé výpovědi lidí, kteří s chorobami musejí žít, ale i postoje expertů, kteří se jimi zabývají ve své praxi. A to v době, kdy se podle výzkumů kvůli krizi spojené s epidemií koronaviru psychické problémy v české populaci ztrojnásobily, až milion Čechů je uvrženo do deprese a s podobnými dopady se potýkají státy po celém světě.

Kniha, která vyjde 12. listopadu, je poskládána s jednoduchou logikou. V první části je v každé kapitole rozhovor s člověkem, který žije s konkrétní nemocí. Pak následuje rozhovor s expertem na danou problematiku. Celek uzavírá takzvané postscriptum, které obsahuje srozumitelné shrnutí současných poznatků o dané diagnóze. Druhá část knihy obsahuje rozhovory s experty na témata, jako je reforma psychiatrické péče v České republice, možnosti zotavení z nemoci, centra duševního zdraví, sexualita a duševní zdraví, náboženství a psychiatrie, psychedelika a možnosti jejich využití při léčbě, duševní nemoc a rodičovství a další.

Název knihy vybíral širší tým odborníků ve spolupráci s redaktory nakladatelství HOST. Kniha je popularizační, a měla by proto zaujmout především širokou a laickou veřejnost. I proto je název záměrně provokativní a má odkazovat na onu tenkou a často poněkud těžko rozpoznatelnou hranici mezi „normálním“ a „nenormálním“, poukazovat na rozdílné pohledy na svět, které se určitou optikou mohou jevit jako „šílenství“. Kniha sama ale naopak ukazuje, že kousek „šílenství“ je v každém z nás a že je jen otázkou přístupu společnosti i jednotlivců, jak s tím společně naložíme. „Duševně zdravý člověk má vnitřní radost z prožívání života. Něco nás potěší, je jedno co, jestli výhra ve sportce nebo úsměv dítěte. Ten pocit je stejný, ať už je podnět jakýkoli. Člověk, který má depresi, tuto schopnost radovat se nemá, jeho schopnost radovat se je nemocná. Je nemocná duše, tak jako je u HIV pozitivních lidí nemocná imunita. To, co nám náladu tvoří, je nemocné,“ popisuje v knize Martin Hollý, ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Publikace Jiřího Pasze a Adély Plechaté vychází v době, kdy Česko svírá lockdown spojený s podzimní vlnou pandemie koronaviru covid-19. Data vycházející z dostupných výzkumů CERGE-EI, NUDZ, BEHAVIO a MZ ČR přitom ukazují, že:

  • pandemie uvrhla až milion Čechů do psychické nepohody; 
  • psychické problémy lidí se ztrojnásobily;
  • uzavření škol tvrdě dopadlo na ženy s dětmi (37 % má příznaky deprese a úzkostí) a také na lidi mezi 18–24 roky (36 % má příznaky);
  • lidi trápí velký zásah do životního stylu – stýkání se s lidmi, chození do škol, seznamování, práce, cestování, zavřené bary, hospody a restaurace;
  • dá se čekat i vzrůst psychosomatických problémů.

Stav je tedy opravdu špatný. Spolu s autory proto věříme, že by kniha Normální šílenství mohla někomu pomoci třeba i ke zlepšení jeho osobní životní situace.
„Tato kniha je věnována každé vteřině utrpení, kterou způsobí duševní onemocnění. A každé vteřině úlevy, kterou způsobí kdokoliv, kdo chápe a pomáhá. Jsme naprosto přesvědčeni, že kniha naplňuje svou původní misi – informovat a destigmatizovat. Věříme, že mnoha lidem i odborníkům pomůže lépe chápat oblast duševního zdraví,“ říkají autoři Jiří Pasz a Adéla Plechatá.

Další informace o knize najdete ZDE.

Zdroj: Tisková zpráva nakladatelství Host

Přejít nahoru